Sākums Publikācijas

Publikācijas

No Stress! Esi mierīgs! Un viss būs!

13.08.2019

Ar pilnīgu pārliecību es varu teikt, ka kosmetoloģija un estētiskā medicīna šodien ir pārspējusi pati sevi. Tā ir kļuvusi gudrāka, attīstītāka un pat atbildīgāka. Neremdējama vēlme pēc mūžīgas jaunības ir radījusi piedāvājumu lavīnu estētiskās medicīnas tirgū. Rodas sajūta, ka dermatologiem nesagādā grūtības pareizas ādas kopšanas metodikas izvēle. Bet klients vairāk neatrodas izmēģinājuma trusīša lomā, izaicinot likteni uz savas ādas, gaidot procedūras rezultātu. Šodien arvien biežāk kosmetologi strādā roku rokā ar dermatologu. Pat botoksa injekciju veikšanai nepieciešama endokrinologa konsultācija. Bet ginekologam un zobārstam ir tikpat daudz informācijas par filleriem kā dermatologam.

Viss nostājas savās vietās, kas arī būtu loģiski, ja esat atradis pareizos ekspertus un pareizo klīniku.

Par skaistumkopšanas nozares tendencēm, mēs lūdzām pastāstīt ārstam dermatologam Dr. Laumai Valeinei.

Autore: Almaza Pirha
 

 

Ārsts-dermatologs Dr. Lauma Valeine


Mans ārsts-kosmetologs un arī dermatologs vienā personā, katru reizi arvien vairāk apgrūtina un sarežģī manu vizīti. Viņa pievērš uzmanību manam stāvoklim, tajā skaitā arī psihoemocionālajam. Viņa var uzstāt, lai pierakstos uz vizīti pie endokrinologa un ieteikt doties atvaļinājumā vai... uz jogu.

Šādus ieteikumus var saņemt tikai no augsti kvalificēta un atbildīga ārsta. Tev ir ļoti paveicies ar Dakteri. Un patiesībā, es esmu neticami priecīga, ka šādu speciālistu kļūst aizvien vairāk. Dermatologa darbības lauks mūsdienās ir paplašinājies. Ja agrāk lielākajā Eiropas konferencē Monako, dermatologi apsprieda tikai jaunumus estētiskās kosmetoloģijas un dermatoloģijas jomās, tad šodien tiek runāts par pacientu veselību kopumā. Par viņu uzturu, dzīvesveidu un pat viņu domām.


Es saprotu, ka tas ir svarīgi un kopsakarīgi. Tagad, ja nav veiktas asins analīzes, pat skaistuma injekcijas veikt ir biedējoši. Pastāv teorija, ka zems vitamīnu un mikroelementu līmenis organismā ietekmē estētisko procedūru efektivitāti. Izlasīju, ka nav jēgas uzsākt estētiskās procedūras, ja D vitamīna rādītāji ir zemāki par 40...

Tajā ir savs domu grauds. Bet, būsim reāli. Latvijas iedzīvotājiem D vitamīna rādītāji sasniedz labi, ja atzīmi 30. Protams, cita lieta, ka mums jāatgādina un jāiesaka pacientiem papildus uzņemt D vitamīnu. Mēs, ārsti, to varam izdarīt pat pēc noteiktām vizuālām pazīmēm, un attiecīgi dot padomus. Bet protams, ideālā variantā, vajadzētu vadīties pēc analīžu rezultātiem.

Gribu paskaidrot, kāpēc tas ir tik svarīgi. D vitamīns ietekmē daudzas funkcijas, aktivizē vairāk nekā 2000 gēnu. Ir pierādīts, ka vairāk kā 200 slimībām ir saistība ar D vitamīnu. Un tas nav tikai rahīts, bet vairāki onkoloģisko saslimšanu veidi, cukura diabēts, aptaukošanās, osteoporoze, Alcheimera slimība, multiplā skleroze, un citas autoimūnās saslimšanas.

Zems D vitamīna līmenis ietekmē matu stāvokli un var pastiprināt matu izkrišanu, jo īpaši sievietēm, un tas var kalpot kā nozīmīgs faktors alopēcijas izraisīšanā.

Vitamīna optimālais līmenis palīdz uzlabot ādas elastību, stimulē kolagēna izstrādi, uzlabo veselīgu ādas mirdzumu un palīdz pretoties pret grumbu rašanos. Tas stimulē svarīgus faktorus, kas nomāc iekaisuma procesus audos un tādēļ ir vitāli nepieciešams ādai ar aknes pazīmēm.

Bet, papildus D vitamīna līmenim, jāseko līdzi arī kolagēna daudzumam ādā. Milzīgs pacientu skaits izmanto injekcijas, lai tiktu galā ar sejas ādas tonusa, tvirtuma un ovāla problēmām, bet neaizdomājas, ka ādai vienkārši nepieciešams kolagēns un pirms ķerties pie radikāliem risinājumiem, vajadzētu sākt tieši ar kolagēna krājumu papildināšanu.

Kolagēns veido aptuveni trešo daļu no visām cilvēka organisma olbaltumvielām. Tieši viņš ir atbildīgs par ādas tvirtumu, jaunību un skaistumu. Organisma novecošanās rezultātā, kolagēna izstrāde samazinās. Tas rada pamanāmas novecošanās pazīmes – grumbas, ādas ļenganumu, tvirtuma zudumu. Liela nozīme kolagēna izstrādē ir vairogdziedzera hormoniem, kā arī insulīnam un augšanas hormonam. Var secināt, ka olbaltumvielu ražošanu ietekmē organisma hormonālās izmaiņas un vielmaiņa. Šīs izmaiņas, starp citu, būtu jākontrolē Jūsu ginekologam-endokrinologam.

Kolagēna sintēzes samazināšanos un dabīgos sabrukšanas procesus ietekmē novecošanās, taču papildus to ietekmē arī citi faktori: nepareizs un nesabalansēts uzturs; smēķēšana; alkohola lietošana; nervu sistēmas traucējumi, stresi; saistaudu slimības; nepilnvērtīgs miegs un atpūta; kuņģa-zarnu trakta saslimšanas; negatīva apkārtējās vides ietekme (īpaši kaitīgi ir saules stari).

Cilvēka organisms, sasniedzot 30 gadu vecumu, katru nākamo gadu zaudē aptuveni 1% kolagēna. Vielas ražošana organismā samazinās, kas negatīvi ietekmē ne tikai ārējo izskatu, bet arī organisma funkcionēšanu kopumā. Tādēļ ir būtiski, kolagēna sintēzi veicinošas procedūras, kombinēt ar kolagēna iekšķīgu lietošanu. To nepieciešams atjaunot. Pirmkārt, regulāri lietojiet uzturā lašu dzimtas zivis, tās ir galvenais proteīna avots, un tām vienmēr jāatrodas uz jūsu galda. Nepieciešams palielināt aminoskābju uzņemšanu, tādējādi stimulējot kolagēna sintēzi, tāpat svarīgi uzņemt C vitamīnu saturošus produktus-augļus, ogas, zaļos lapu salātus, dārzeņus. Liela loma kolagēna sintēzes stimulēšanā ir sēru saturošiem produktiem: olīvēm, sīpoliem, selerijām un varu saturošiem produktiem: riekstiem, lēcām, sēklām, kakao. Iekļaujiet savā ēdienkartē sarkano gaļu, mājputnu gaļu, mencu, olas, sieru - šie produkti jāuzņem mērenā daudzumā ne biežāk kā 2 reizes nedēļā.

Mūsdienās, kad pieaudzis veģetāriešu un vegānu īpatsvars, ir ļoti būtiski neiedzīvoties olbaltumvielu deficītā, jo tas tiešā veidā ietekmē kolagēna rezerves-šobrīd plaši pieejami arī augu izcelsmes proteīna avoti. Nu, un, protams, lietot uzturā hidrolizētu kolagēnu kursa veidā - šādā formā tas vislabāk uzsūksies un nonāks mērķaudos - ādā.


Bet stresa līmenis? Tas taču arī ietekmē mūsu izskatu?

Galvenā mūsdienu sievietes problēma ir stress - 21.gadsimta sērga. Dzīve lielpilsētā, skrejošā ritmā, katrai no mums reizēm rada neciešamu spriedzi. Šķietami sīkumi, bet, tam ir uzkrājošs efekts un tad, tas spēj apdraudēt mūsu veselību un pārvērst dzīvi par pilnīgu murgu.

Dažādu pētījumu rezultāti liecina, ka stresa laikā gandrīz piecdesmit sejas muskuļi tiek spēcīgi noslogoti, un pēc tam tiem strauji atslābstot, tiek veicināta jaunu un jau esošu grumbu padziļināta veidošanās. Turklāt, asinsvadi arī aktīvi reaģē uz stresa situācijām. Sejas āda nosarkst un nobāl, tādā veidā izraisot asinsvadu sieniņas izmaiņas, tās kļūst neelastīgas, kas rada priekšlaicīgu novecošanos.

Ja jūs nevēlaties priekšlaicīgi novecot un zaudēt savu skaistumu un pievilcību, jācenšas izvairīties no stresa, konfliktiem un nepatīkamas sabiedrības. Un tieši tāpēc jūsu dzīvē jābūt vietai ne tikai estētiskajām procedūrām, bet arī SPA, relaksējošām procedūrām un meditācijai.

Es, piemēram, šobrīd mācos meditēt. Grūtākais ir atslēgties un vispār nedomāt. Pat tenisa treniņa laikā, es pastāvīgi domāju par darbu. Vienīgais, kas man palīdz atslēgties – tā ir apstākļu maiņa, atvaļinājums, ūdens un daba. Es iesaku katram atrast sev piemērotu relaksācijas veidu. Bet tie noteikti nedrīkst būt televizors, dīvāns vai gadžeti. Viss darbojas sinerģijā.


Galvenā pasaules tendence kosmetoloģijā – cilvēka unikalitāte. Universālie līdzekļi vairs nav iedarbīgi. Varbūt tiks atceltas arī krēmu reklāmas televīzijā?

Gribētos. Speciālisti par to sapņo, bet baidās savas domas izteikt skaļi. Tiklīdz tirgū parādījās bespoke-produkti, ģenētiskā testēšana un tika izveidotas kopšanas programmas, balstoties uz DNS paneli, tā pieeja kopšanā arī kļuva pavisam citādāka. Personalizācija – vēl viena svarīga un tik pašsaprotama tendence. Protams, visi nevarēs atļauties krēmu pēc individuāla pasūtījuma.

Bet katrs var atļauties vizīti pie speciālista, kas izveidos plānu ādas kopšanai mājas apstākļos. Man gribētos, lai būtu pēc iespējas mazāk spontānu kosmētikas pirkumu Mums ir jāsaprot, ka, “ tas, kas der draudzenei” ne vienmēr derēs man, ka uzklājot savai sejai visu pēc kārtas, nešķirojot, mēs tai nodarām pāri. Bet individuāla pieeja attiecas ne tikai uz produktiem, ko lietojam, bet arī, kad mēs to darām. Bioritmu ietekmēšana - lūk, uzdevums nr.2. Mēs esam iemācījušies kādus krēmus labāk izmantot pa dienu, kādus vakarā. Bet, zinātnieki ir ņēmuši to vērā un izstrādājuši kosmētiku, kas piemērota, piemēram, tiem, kas maz guļ vai cieš no bezmiega, lai normalizētu bioķīmiskos procesus ādas šūnās, tā, it kā jūs ievērotu gulētiešanas režīmu pēc grafika. Un arī tiem, kuri pavada daudz laika pie monitora, un ādai nepieciešama papildus aizsardzība pret digitālo novecošanos vai apkārtējās vides kaitīgās iedarbības (anti-pollution), ja runājam par lielpilsētu iedzīvotājiem.

Turpinot iesākto tematu par kosmētiku, šobrīd plaši tiek diskutēts par mūsu mikrobiomu. Mēs, dermatologi, jau sen ar piesardzību vērojam, kā tiek attīrīta āda un, kas pēc tam ar to notiek. Pēdējos gados ir veikti vairāki pētījumi par optimāla ādas stāvokļa saglabāšanu, iedarbojoties uz mikroorganismiem uz tās virsmas. Kosmetoloģijas nākotne - pro-, pre - un postbiotiķi ādas mikroflorai.


Un vēl viens ļoti svarīgs novirziens – preventīvā kosmetoloģija. Pirmajā vietā ir ādas dabisko aizsargmehānismu saglabāšana.

Šis novirziens attīstās jau 3-4 gadus, bet Latvijā, diemžēl, cilvēki (pacienti un bieži vien arī paši ārsti) negrib saprast, ka cilvēka veselības saglabāšanas risinājums ir savlaicīgs brīdinājums par dažādu slimību un patoloģiju attīstību. Šādi tam būtu jābūt ideālā variantā. Un mēs jau esam pusceļā. Anti -age klīniku atklāšana – tas nav tikai estētikas centrs, bet gan gerontoloģijas speciālistu, endokrinologu, dietologu, dermatologu komandu kopdarbs - tā ir holistiskā pieeja, kad iespējams novērtēt kopainu nevis atsevišķas detaļas.


Un, ja runājam par estētiku un smago artilēriju - kas jauns, revolucionārs šajā jomā?

Atkal modē ir plastiskā ķirurģija bez skalpeļa - daudzās situācijās aparāttehnoloģijas un adata spēj aizvietot skalpeli. Bet viena no pacientu prasībām ir risku un blakusparādību samazināšana pēc estētiskām manipulācijām. Rehabilitācijas periods ir samazinājies vairākas reizes. Vērojams liels radikālo liftinga procedūru pieprasījums, izmantojot mazinvazīvās metodes. Aparātu kosmetoloģija spēj paveikt brīnumus - uzmeistaro kolagēna olbaltumvielas, nodzēš dubultzodu un arī pāris liekos gadus.
Botoksa un filleru injekcijas ir sava veida aksioma skaistumkopšanas industrijā. Tiesa, prasības pret speciālistiem kļūst arvien stingrākas. Un tas tikai priecē. Skaistuma injekcijas nedrīkst līdzināties krievu ruletei. Tas būtu pirmkārt. Un otrkārt, speciālisti arvien vairāk priekšroku dod ilgstošas iedarbības preparātiem. Pacientam nav jāsēž ārsta krēslā ik pēc 2-3 mēnešiem, lai saņemtu kārtējo devu. Šeit arī izskaidrojama aizejošā tendence – "mikro botokss", kas, kā man šķiet, nav attaisnojis savas cerības.

Un galvenais, ka estētiskās medicīnas attīstība ir vērsta par labu klienta vajadzībām. Tagad speciālisti nedomā, kā izveidot ideālu. Progresīvi domājoša kosmetologa mērķis ir atklāt cilvēka skaistumu. Nevis veikt korekcijas, bet atgriezt viņam jaunību... atgriezt agrāko personu...


Resurss:
www.3ade.lv


Atpakaļ Tālāk
Mēs izmantojam sīkfailus. Turpinot lietot tīmekļa vietni, Jūs apstiprināt mūsu sīkdatnes. Mūsu sīkdatņu izmantošanas politika.